ADA

Seni anlatabilmek seni…

dipsiz kuyulara

akan yıldıza

Bir kibrit çöpüne varana

Okyanusun en ıssız dalgasına

düşmüş kibrit çöpüne varana’

‘Yokluğun cehennemin öbür adıdır üşüyorum kapma gözlerini’

Ahmet Arif

 

Senin için bu kadar anlamlı olan biri, ya da bir şey var mı?  Olmasa olmayacak!

Olmasa cehennem olacak.

Anlam…

Nasıl yaşamalı sorusu gelir akla; çocuklarıma nasıl bir baba olayım, anne olayım? Nasıl bir eş olayım, nasıl bir sevgili, nasıl bir insan?

Niye bu hayattayım? Burada olmamın ve yaşamamın bir anlamı var mı?

Yoksa… Amaann…

Yaşıyorsun işte. Hiç sormadan, gündelik telaşın içinde akıp gidelim mi?

Thomas Cook ünlü bir gezgindir. Anılarında Bir yolculukta,  okyanusun ortasında çığlık çığlığa kuşların gökyüzünde dolandığını  ve sonra kendilerini okyanusun soğuk sularına bıraktığını yazar.

Bilim insanları,  anılarda yazılan bu yeri merak ederek araştıralar ve bulurlar ki. Cook’un bahsettiği kuşların dolanarak kendini suya bıraktıkları yerde, eskiden bir ada varmış. Uzun göç yollarından gelen kuşlar orada dinlenirler sonra yollarına devam ederlermiş.  Ama deprem olmuş ve ada sulara gömülmüş.  İçgüdüleriyle uzun yolculuktan gelirlerken,  yolda dinlendikleri ada artık yok olmuş.

 

Hayat bir yolculuktur. Bu yolculukta mutluluk: Bir sona ulaşmak değil.  Yolun kendisidir. Mutluluğa giden bir yol yoktur. Mutluluk yolun kendisidir. Süreçtedir. Bu işi hal edince, işe başlayınca, okulu kazanınca, evlenince,  çocuk olunca, çocuk büyüyünce,  para kazanınca, bu sorunu da çözünce, emekli olunca, zamanı gelince… Çok mutlu olacağını sanıyorsan  yanılıyorsun. Çünkü  yeni bir süreç başlıyor. Başlayacak. Ve yol devam ediyor. Edecek.  Mutlu olmak için bekleme. Bir şey yapınca  mutlu olacağını da bekleme!  Akışı hisset, hisset  yaşadığını…

Üzüntüyü de yaşa, kederi de… hep iyi hissetmek zorunda değilsin.

Acını hissedemezsen, sevincini de hissedemezsin.

 

Hayatında bir anlam olsun. Bu yolculukta kuşların dinlendiği ada gibi,  dinleneceğin bir insan olsun. Bir kadın, bir adam, bir evin,  bir ülken, bir yerin, bir düşün. Çok yorulursan dinlenmek istersen,  sığınacağın koşulsuz kabul edecek biri…