Cinsellik Kongresi

Anahita’nın, Kibela’nın, İştar’ın, Afrodit’in, Bereket tanrısının heykel ve heykelciklerinin çıktığı bu topraklarda cinselliği konuşmak, yasak ve günahların içinde oldukça hassas bir konu.

 

Böyle olunca fıkra kitaplarından daha komik soruları aynı eğlenceyle Haydar Dümen yıllarca neredeyse tek başına cevapladı. Bazen öğrendik, bazen  bilgisizliğimize güldük. Eğitimlimizden cahilimize, hem kadınlar hem erkekler, çiftler, gençler bu konudaki sorularını danışmaya utandılar, ya da danışacak uzman- sayısı  az olduğu için- bulamadılar. Türkiye’de Cinsel Terapi alanı yeni yeni gelişiyor.

Bu bağlamda 17- 20 Nisan tarihlerinde Antalya’da Dr. Cem Keçe öncülüğünde 21.uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi yapıldı.

 

Kongreye, Nobele aday gösterilen Prof Dr. Vamık Volkan, Psikiyatrinin ABC’si kitabının yazarı Prof. Dr. Cengiz Güleç,  Depresyon ve Anksiyete Bozukluklarının ilaçsız çözümünde  KDT eğitimlerini Mersin’de de veren Prof. Dr. Mehmet Sungur, 2010 yılında Amerikada yılın aile Psikoloğu seçilen Prof Dr. Gerald Weeks; Türkiye, Avrupa, Amerika’dan diğer saygın akademisyen, bilim insanları, psikiyatrlar, psikologlar, Sexsologlar, Aile Terapistleri, Üroloji ve Kadın Doğum uzmanlarının katıldığı multidisipliner bir kongre oldu.

Mitolojideki bir söylenceye göre, insan başlangıçta iki başlı,4 kollu 4 ayaklı iki cinsiyetli bir Hermafrodit idi. İki cinsiyet ‘ bir’di. Kendi başına çok mutluydu. Tanrılar onun bu mutluluğunu  kıskandı ve ikiye ayırdı. Birbirinden uzaklara gönderdi. İnsan o günden beri ruh ikizini arar. Seks in de  Sanskıritçe’de ayrılma anlamına geldiği  ve buradan ortaya çıktığı söylenir. Dolaysıyla ‘Bir- leş-me’ denildiğinde aslında bu ayrılığın   ruhsal birliği olduğunu da vurgular.  Yani ikinin bir olmasını.

İkinin bir olmasında, cinselliğin zevki ve güzelliğinin bu konudaki bilgiyle  çoğalabileceği anlatıldı. Erken boşalma, ereksiyon problemleri, vajinismus gibi cinsel hayatın sağlıklı akışını zorlayacak durumların terapilerle rahatlıkla çözüldüğü, yeni terapi modelleri yaklaşımları paylaşıldı. Performans kaygısına düşmeden  sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak ruhu ve bedeni paylaşmanın değeri; orgazm, olgun sevgi, aşk konuları, ergenlerde ve çocuklarda cinsel eğitimin püf noktaları, aile terapisinde cinsellik, Bilinçdışı fanteziler ve cinsellik ve daha birçok farklı konuyla uzmanları buluşturan kongre: Türkiye’de Cinsel sağlık, cinsel Terapi alanında   önemli bir katkı sağladığı inancındayım.  Cinsellikle ilgili takıldığınız konular varsa bir uzmana sormaktan çekinmeyin. Sevgi ve saygılarımla.